Zvyšování efektivity ochrany želv celosvětově

Na světě je víc míst, kde se lidé snaží chránit želvy. Mnoho z nich se snaží dělat vše, jak nejlépe umí, mnozí ale nevědí, co to „nejlépe“ vlastně znamená. Někdy dokonce svým chováním želvám spíše ubližují, než aby jim pomáhali.
Malé právě vylíhlé želvy zavírají do bazénků, místo aby je pustili do moře. Těmto želvám v bazénu zakrní svaly, nemohou plavat, nevyvinou se jim dostatečně plíce, nemají přirozenou potravu, a hlavně ztratí instinkt, kam se v dospělosti za 20-30 let vrátit naklást vejce. 
 

Monitorujeme centra na ochranu mořských želv v Indonésii, na Srí Lance i jinde ve světě. Snažíme se vytvořit manuál, který pomůže ochráncům želv dělat svou práci opravdu efektivně a smysluplně. Pomáháme centrům se zlepšovat, jezdíme k nim na konzultace, zveme je k nám, posouváme je mentorsky, aby dělali dobře přímou ochranu želv, nepoužívali bazénky, věnovali se vzdělávání dětí a práci s místními komunitami.
Na problém neefektivní ochrany upozorňujeme všechny, kdo to mohou ovlivnit, hlavně spolupracujeme s místními vládami a odborníky, navštěvujeme konferencepro hotely, resorty a turistická centra jsme vytvořili seznam center doporučených pro návštěvu, kde se ochrana provádí pro želvy efektivně. Také jsme nabídli seznam těch „záchranných“ center, kterým je lépe se vyhnout a svou návštěvou je nepodporovat.

Ne všechny způsoby ochrany mořských želv želvám opravdu pomáhají. Děkujeme, že při návštěvě dáváte přednost projektům, kde můžete pozorovat samice přirozeně klást vejce či mláďata běžet z hnízda do moře před místy, kde drží mláďata a zdravé želvy v bazénech.