Zvyšování efektivity ochrany želv celosvětově

Na světě je víc míst, kde se lidé snaží chránit želvy. Mnoho z nich se snaží dělat vše, jak nejlépe umí, mnozí ale nevědí, co to „nejlépe“ vlastně znamená. Někdy dokonce svým chováním želvám spíše ubližují, než aby jim pomáhali.
Malé právě vylíhlé želvy zavírají do bazénků, místo aby je pustili do moře. Těmto želvám v bazénu zakrní svaly, nemohou plavat, nevyvinou se jim dostatečně plíce, nemají přirozenou potravu, a hlavně ztratí instinkt, kam se v dospělosti za 20-30 let vrátit naklást vejce. 
 

Monitorujeme centra na ochranu mořských želv v Indonésii, na Srí Lance i jinde ve světě. Snažíme se vytvořit manuál, který pomůže ochráncům želv dělat svou práci opravdu efektivně a smysluplně. Pomáháme centrům se zlepšovat, jezdíme k nim na konzultace, zveme je k nám, posouváme je mentorsky, aby dělali dobře přímou ochranu želv, nepoužívali bazénky, věnovali se vzdělávání dětí a práci s místními komunitami.
Na problém neefektivní ochrany upozorňujeme všechny, kdo to mohou ovlivnit, hlavně spolupracujeme s místními vládami a odborníky, navštěvujeme konferencepro hotely, resorty a turistická centra jsme vytvořili seznam center doporučených pro návštěvu, kde se ochrana provádí pro želvy efektivně. Také jsme nabídli seznam těch „záchranných“ center, kterým je lépe se vyhnout a svou návštěvou je nepodporovat.

Ne všechny způsoby ochrany mořských želv želvám opravdu pomáhají. Děkujeme, že při návštěvě dáváte přednost projektům, kde můžete pozorovat samice přirozeně klást vejce či mláďata běžet z hnízda do moře před místy, kde drží mláďata a zdravé želvy v bazénech.

Monitoring v Indonésii 2023

V roce 2023 proběhl monitoring celkem 15 želvích záchranných center v Indonésii, a to konkrétně čtyřech na Jávě, a jedenácti na Bali, Gili a Lomboku. Ve většině případů jsou centra poměrně udržovaná a atraktivně zařízená, včetně edukativních cedulí. Želví vajíčka kupují centra od rybářů (čímž jen podporují nelegální kradení vajec z pláží!) nebo vzácněji při nočních želvích hlídkách.

Zaměstnanci vždy reportovali vysokou líhní úspěšnost. Mnoho líhní však nevyhovovalo z důvodu neoznačených snůšek, jejich malé vzdálenosti od sebe, hloubkou a také nezastíněním písku. To způsobuje vysokou teplotu a to, že se dnes většinou líhnou samice.

Všechna navštívená centra byla vybavena bazénky, kde ve slané vodě byla chovány mláďata mořských želv, a to ve věku od 1 týdne do několika let s odůvodněním nízkého přežívání mláďat v oceánu nebo použitím starších želv k edukačním účelům. Ve více případech byly bazénky znečištěné, přeplněné želvami různých druhů, želvy krmené nevhodnou potravou anebo se v nádrži se živými želvami vyskytovaly také želvy mrtvé. V bazéncích byly nalezeny také dospělé želvy, kromě zraněných a handicapovaných jedinců, také naprosto zdravě vypadající. Ve velkých želvích centrech jsme také viděli želvy označené kovovými značkami, tyto želvy byly zabaveny pašerákům a čekají na svůj osud po skončení trestních řízení s pachateli.

Pracovníci center jsou soukromníci, ale také státem placení ochránci nebo univerzitní dobrovolníci, kteří vždy své aktivity odůvodňují láskou k přírodě a touhou něco změnit. Přesto za poplatek poskytují turistům služby, jako je vypouštění želvích mláďat při hromadných akcích na pláži. Bohužel toto se často děje během dne a tak si želvy popálí o horký písek ještě neuzavřenou spodní část krunýře, pokud je nad 35°C, želvy zemřou hned. Kromě ochrany želv, se navštívená centra věnovala také edukaci o želvách a oceánu, úklidu pláží, výsadbě stromů, korálů či mangrovů. Některá centra chovají kromě mořských želv také želvy sladkovodní nebo jiná zvířata, případně nabízí se zvířaty fyzický kontakt, či focení.

V záchranných centrech by měly být pouze želvy, které by jinak v přírodě nepřežily.  Vaše návštěva a/nebo příspěvek želvím centrům má velký vliv. Navštěvujte pouze programy, kde opravdu mořským želvám pomáhají.

Želvám v bazénech zakrní svaly (nemohou plavat proti vlnám), nevyvinou se jim plíce (nemohou se dostatečně potápět) a neloví si přirozeně potravu. Po 2 dnech ztrácí instinkt jak a kam se v dospělosti vrátit naklást vejce. Želví mláďata tedy musí být vypouštěna v den vylíhnutí a v době, kdy je písek chladný (po 18. hodině).

MALÉ A ZDRAVÉ ŽELVY PATŘÍ DO MOŘE A NE DO BAZÉNŮ. Doporučujeme se před návštěvou jakéhokoli centra podívat na internet, pokud má centrum bazény a v nich malé či zdravě vypadající želvy, rozmyslete si svou návštěvu. PROSÍM NAVŠTĚVUJTE CENTRA, KDE NEDRŽÍ MALÉ ŽELVY V BAZÉNECH, DĚKUJEME. 

Nevhodné držení želvích mláďat v akváriu v záchranném želvím centru na Jávě

Sázení mangrovů zaměstnanci centra na Jávě

Dospělé želvy držené v nevhodných podmínkách na Jávě

Krmení mrtvou rybou v záchranném centru na Bali

Hatchery v centru na Gili Meno. Nezastíněná, snůšky blízko sebe a neoznačené

Záchranné centrum na Gili Meno, neposkytovalo vypouštění za peníze, ale vybíralo peníze na potravu a záchranu

Někdy to záchranáři s želvami myslí dobře. Tady je záchranné centrum na Bali, kde si mladé želvy chtějí nechat, aby s nimi mohli vzdělávat místní děti. Otázka je, zda by ke vzdělávání nemohla posloužit nějaká zraněná želva, která by už v přírodě nepřežila.