Náš tým

V České republice jsme založili organizaci Chráníme mořské želvy z.s.

Kdo jsme?

Zakladatelkou  je Mgr. Hana Svobodová. Vystudovaná bioložka, která se ochraně mořských želv věnuje více než 16 let. Vede organizaci Chráníme mořské želvy v ČR a financuje tak aktivity zaměřené na přímou ochranu mořských želv – v Berau na Borneu a na ostrově Lembata na jihovýchodě Indonésie. V českém týmu želvám pomáhá již více než deset lidí. Svou práci děláme všichni bez výjimky ve svém volném čase a bez jakékoliv finanční odměny. 100% finančních prostředků tak putuje do Indonésie na přímou ochranu želv.

Mgr. Hana Svobodová (*1986)

Hana se snaží celosvětově zefektivnit ochranu mořských želv. Vytváří manuál, který pomůže ochráncům želv dělat svou práci opravdu efektivně a smysluplně. Hana pomáhá centrům se zlepšovat, posouvá je mentorsky, aby dělali dobře přímou ochranu želv, nepoužívali bazénky, věnovali se vzdělávání dětí a práci s místními komunitami. Od března 2014 Hana působí na severovýchodním Borneu v oblasti Berau v Indonésii jako odborný poradce pro místní organizaci Konservasi Biota Laut Berau věnující se ochraně mořských želv na osmém nejdůležitějším místě na světě pro karety obrovské. V červnu roku 2011 ukončila studium na katedře Ekologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze, kde se v bakalářské i magisterské práci zabývala mořskými želvami a příčinami jejich ohrožení. V roce 2004 se v Mexiku zúčastnila projektu na ochranu těchto plazů. V Indii v roce 2006 pomáhala při výzkumu opic hulmanů posvátných. Cestovala po Thajsku, Malajsii, Bruneji a Singapuru. Oblast JV Asie Hanku velmi zaujala zvláště proto, že situace mořských želv je nejkritičtější právě v Indickém oceánu. Nejméně informací pochází z Indonésie, proto se rozhodla pomáhat s ochranou těchto krásných plazů právě zde. Protože jen málo Indonésanů mluví anglicky, vydala se na univerzitu do Padangu na Sumatře na osmiměsíční studium indonéštiny. Nejdříve pak v želvích centrech na Sumatře, Jávě a na Borneu působila jako dobrovolník, nyní pomáhá centrům mentorsky a tím pracuje na zefektivnění indonéské ochrany mořských želv a redukci nelegálního prodeje produktů z želv (masa a vajec určených ke konzumaci i želvoviny, z níž se vyrábějí především šperky). Hana se snaží informovat o situaci mořských želv a efektivních způsobech jejich ochrany i jinde ve světě než jen v Indonésii a v České republice např. na Srí Lance nebo v Ekvádoru. Podporuje zodpovědné cestování, protože mnoho lidí dnes jezdí do tropů na dovolenou a setkává se například s nabídkou želvích vajec ke konzumaci. Kromě mořských želv se Hanka věnuje také ochraně tropických deštných lesů (podívejte se na film na Zelená poušť). Miluje cestování a výlety a každý den se snaží plnit si své sny. V České republice pracuje ve Vzdělávacím centru TEREZA..

Tomáš Svoboda

je student druhého ročníku oborů Mezinárodní vztahy a Bezpečnostní a strategická studia na fakultě sociálních studií na Masarykově univerzitě v Brně. Od mala se zajímá o přírodu a mořskou biologii. Má rád cestování. V projektu na ochranu mořských želv přeložil vzdělávací materiály „omalovánky s úkoly o želvách“ do španělštiny a pomáhá s prezentací na mezinárodních sociálních sítích, hlavně je ale pravou rukou a velkou podporou sestry Hany Svobodové.

Nataša Velenská

přišla na svět v polovině minulého tisíciletí a po povinné základní docházce absolvovala gymnázium humanitního směru. Už na gymnáziu pracovala ve veterinární nemocnici v Říčanech a v zoologické zahradě v Praze, které zůstala až dodnes věrná, byť prostřídala různé živočišné druhy od kopytníků po plazy. Ačkoliv původně obdivovatelka hlodavčí rozmanitosti, stala se předsedou Klubu chovatelů želv. Okrunýřovaní souputníci dinosaurů ji postupně vtahují do svého světa více a více. Jejími dalšími zájmy jsou: 4 děti, při trávení 15ti leté mateřské vedla chovatelský kroužek v DDM Prahy 7 a napsala řadu chovatelských příruček, návštěvy zoologických zahrad, opera, pozorování zvířat v přírodě, literatura, hudba. Pomáhá s medializací projektu na ochranu mořských želv.

Eva Šlosarčíková

se od mala zabývá chovem exotických zvířat, především z oblasti herpetofauny. Zajímá ji ochrana české i tropické fauny i humanitární pomoc. Dalšími velkými koníčky je cestování, četba cestopisů a dobrodružné literatury, a americká auta. Když potřebuje vypnout a načerpat energii, její kroky vedou do hor, lesa nebo si aspoň do sluchátek pustí dobrou hudbu. Již několik let je přítelem dětí Unicef, pomáhá Adře a bojuje proti palmovému oleji. Je členem ČACHOKU (česká asociace pro chov a ochranu krokodýlů), členem Kukang teamu a ochráncem mořských želv. Mezi největší adrenalin patří chytání krokodýlů a práce s velkými plazi. A zatím nesplněným snem je potkat ve volné přírodě medvědy a potápění s tygřími žraloky =) Eva přednáší o situaci mořských želv a pomáhá na akcích projektu.

Saša Zdeňková a Tomáš Kolman

 „ Až po první návštěvě Bornea jsme pochopili jak strašně moc je planeta ohrožená….pomáhat je naše povinnost, je to součást našeho života“.

Saša: Od 16 let sbírám želvy, suchozemské i mořské, to je jedno. Proč? Do konce roku 2014 jsem to nevěděla…prostě se mi líbí. Až na jednom semináři jsem potkala Hanku Svobodovou, měla náušnice ve tvaru želvy, sponu ve vlasech i náramek, vše z kokosu a ve tvaru želvy. Tak jsem si řekla, že to je můj člověk a dala se s ní do řeči. Hana mi sdělila, že je bioložka, zabývá se ochranou mořských želv a v únoru odlétá na Borneo chránit želvy. A mě napadlo, že bych jela ráda také, slovo dalo slovo a  v dubnu 2015 jsme seděli s Tomášem v letadle a letěli na Borneo jako dobrovolníci, pomáhat se záchranou želv. Kruh se uzavřel, už vím, proč.

Tomáš: Když mi Saša řekla, že chce jet chránit želvy, hned jsem věděl, že jedu také, nebylo o čem přemýšlet. Vždy bylo mým snem, podívat se na odlehlé ostrovy bez civilizace. Ale až na Borneu jsem si uvědomil, jak je tento ráj ohrožen. Proto jsem se rozhodl podílet se na záchraně tohoto místa a mořských želv. Bylo to jedno z mých nejlepších rozhodnutí, které mi ovlivnilo další život.
Na Borneu jsme byli již 3x. Není nic lepšího než využít svou dovolenou a peníze na záchranu života v mořském ráji.  Je to však jen na 3 týdny v roce. Jako členové spolku vidíme svou úlohu hlavně v ČR. Snažíme se zvyšovat povědomí o problematice, pořádat cestovatelské přednášky, staráme se o emailovou komunikaci spolku a hledáme možné dotace a granty, které by pomohly projekt financovat.

Pepík

Pepík je botanik, který byl na ostrovech jako dobrovolník v roce 2016. Pomáhá s úpravou webu, přípravou map a s technickou podporou běhu organizace.

V roce 2018 završil 27 let oficiálních studií včetně14 let studia na Ústavu pro Životní Prostředí, Přírodovědecké fakulty UK. Zde se věnoval především problémům české ochrany životního prostředí spojeným s rostlinami (horské lesy Šumavy, opuštěná krajina v Doupovských horách a invazní rostliny v naší krajině). Zvířata jsou ale také ohrožená a ve světě ještě víc než u nás. Proto si vybral naší neziskovou organizaci, které věří a pomáhá. V roce 2016 se byl na ostrovech podívat a viděl efektivitu a účelnost přímé ochrany na vlastní oči. 
 

Olga Býmová

Olga Býmová se připojila k týmu v roce 2019.  Snaží se  pomáhat s překlady z/do angličtiny a se zajištěním  financování a při předkládání grantů.

Třítýdenní pobyt na ostrovech, setkání s ochranáři, ale především indonéskými dětmi, mládeží a lidmi, kteří přijímají informace a snaží se změnit nejen své chování,

ale přimět ke změně postoje i ostatní obyvatele,  je pro ni potvrzením, že vložené úsilí je smysluplné.

Alexandra Jászayová

Je aktuálne študentka doktorandského štúdia na Slovenskej akadémii vied na Parazitologickom ústave SAV v Košiciach, kde skúma endemity Tatier. Od mala miluje prírodu, čo sa odzrkadlilo aj na jej vzdelaní. Ukončila Prírodné vedy na UPJŠ v KE a na fakulte sa venovala faune bezstavovcov Slovenska. Popri škole sa dostala do vedeckých tímov  v zahraničných projektoch. Prvým bol Projekt na ochranu morských korytnačiek v Turecku, kde sa vedci v spolupráci v WWF organizáciou venujú ochrane druhov Chelonia mydas a Caretta caretta. Oblasť Akyatan, v ktorej prebieha každoročná aktívna ochrana morských korytnačiek je známa tým, že tam hniezdi vyše 50% všetkých samíc Mediteránu. Druhý projekt bol zameraný na výskum delfínov v Izmirskom zálive, kde pomáhala so zberom dát. Splnila si sen a dostala sa ako dobrovoľníčka do Dolphin Research Center na Floridu, do výskumného centra pre delfíny, kde získala skúsenosti nie len s morskými cicavcami ale tiež so starostlivosťou o exotické vtáctvo. Okrem toho je vášnivá turistka, a prírodu si užíva najradšej z konského chrbta. V projekte Chráníme mořské želvy sa venuje anglickému prekladu vedeckých textov, získavaní nových spoluprác pre projekt a medializácii projektu na Slovensku. 

Šimon Kostřica 

Šimonovi je 12 let. Do týmu se připojil nově na začátku roku 2021, 4 měsíce poté, co si ve škole poslechl Hančinu přednášku o mořských želvách. Zajímá se o mořskou biologii, především o ryby a paryby. Dříve býval sportovní rybář, protože nevěděl, jak jinak trávit s rybami čas. Jeho dalšími zájmy jsou raci a samozřejmě mořské želvy, kterým s námi začal aktivně pomáhat pořádáním přednášek ve školách. Také o želvách napsal společně se svými spolužáky článek do tišnovských novin. Mimo mořské želvy by se rád věnoval i ochraně žraloků a původních českých raků.

Viki

je nejmladší členku našeho týmu. Tato malá cestovatelka viděla zraněné mořské želvy poprvé, v záchraném středisku na Floridě, v květnu 2018. Následně se v Praze potkala s Hankou a hned v červnu 2018 si na školním jarmarku postavila stánek, kde prodávala naučné pexeso, omalovánky a deskovou hru o želvách. V září odcestovala na Bali s balíkem pexes v angličtině a indoneštině. A hned v řijnu 2018, kdy jí bylo stále ještě 8 let, uspořádala ona a její rodiče přednášku pro děti a spolu s Hankou pak v kině Světozor učili děti o želvách a o ochraně přírody. Viktorka se svou přednáškou navštěvuje školky a školy a ukazuje dětem, že i ony mohou dokázat spoustu věcí, přesto že jsou ještě malé.

Má za sebou velké putování po Indonesii a o  cestě - želví misi,  vyprávěla dětem v živých vstupech v Rádiu Junior jako 1. zahraniční zpravodajka.

http://www.radiojunior.cz/co-zazila-viktorie-na-zachranne-zelvi-misi--1807097 Viktorku můžete potkat na přednáškách i u  želvího stánku Viktorka všechny motivuje vlastním příkladem a odvahou. Podle ní totiž děti dokážou všechno, co si budou přát! Prý to umíme i my dospěláci, jen jsme na to už prostě zapomněli! A tak jako všichni členového našeho týmu i Viktorka pomáhá nadaci zcela zdarma a veškerý výtěžek ze svých aktivit, věnuje ze 100% naší neziskové organizaci Chráníme mořské želvy.

Vedrana Markovic

Vedrana Markovic je bioložka s nadšením pro vědu. Ochrana mořských želv vždy byla jejím snem. Věří, že je důležité, aby lidé chápali, že budoucnost mořských želv a dalších druhů je v našich rukou. I malé věci mohou změnit svět. V létě 2019 byla na Borneu jako dobrovolník a následně dobrovolníky koordinovala. Organizuje také „koncerty pro želvy“.

V Indonésii financujeme 2 organizace, které denně pracují na ochraně mořských želv. Oběma mohou pomáhat dobrovolníci.

info pro dobrovolníky ZDE:

KONSERVASI BIOTA LAUT BERAU (BORNEO)

 BERLY

Berly řídí indonéskou organizaci Konservasi Biota Laut Berau. Je nejpreciznějším ochranářem, kterého můžete potkat. Když nikdo neví, kam přesně želva nakladla vejce, on je bez zaváhání najde a naučenými pohyby bezpečně přesune do bezpečí. Učí nové ochranáře, jak želvy chránit. Chlap, který nikdy neřekne, že něco nejde. Jde a udělá to. Všechnu ochranářskou práci dělá nejlépe ze všech, proto si ho ochranáři už v roce 2014 zvolili za šéfa. Nebylo to pro něj ale jednoduché, když má ochranář najednou založit organizaci, nevyzná se v papírech ani zákonech, mnozí by to vzdali. On ale ne. Je na něj spolehnutí. Papíry má v pořádku a na vládě také vždy vyřídí vše potřebné. Je velký diplomat. Výborný rybář a božský kuchař, skvěle řídí loď.
Berly je přirozený leader. Křesťan z kmene Dayaků, který miluje přírodu a želvy a je ochoten vysvětlovat místním, proč je příroda důležitá. Z kokosu vyrábí šperky a nádherné lampičky, učí a inspiruje tím i místní, aby nevyráběli suvenýry z želvoviny, ale používali alternativní materiály. Umí anglicky a od českého velvyslance v Indonésii dostal ocenění za pomoc biodiverzitě.

NOFLIANUS

Noflianus vypadá spíš jako učitel než jako ochranář. Chytrý křesťan, pravá ruka Berlyho. Dokáže nakoupit pro ostatní zásoby na ostrov i vést účetnictví. Raději je ale na ostrově u želv, zodpovídá za práci ochranářů na jednom z ostrovů. Precizní a zodpovědný ochranář, na kterého je spolehnutí. Vaří, chytá ryby, uklízí okolí domu a pečlivě zapisuje každý den data, kolik želv přišlo na ostrov naklást svá vejce a kolik malých se vylíhlo. Stará se také o lékárničku. Umí anglicky, rád si povídá s dobrovolníky a učí je o želvách i o životě v Indonésii.

MODAR

Modar je bývalý zloděj želvích vajec. Potkali jsme ho kdysi na ostrově, bral do pytle želví vejce a čekal, až si pro ně přijede loď překupníků. Zeptali jsme se, proč to dělá a on odpověděl, že ho baví žít na ostrově a pozorovat želvy. Upřímnost ohromí, vzali jsme ho a udělali z něj ochranáře. Je to už 12 let. Dnes patří k těm nejzkušenějším, zodpovídá za práci ochranářů na druhém z ostrovů v Berau. Žije na ostrově a želvy rád pozoruje pořád. Je velmi citlivým introvertem, samotář, kterého většinu dne neuvidíte. Zřejmě šel na dřevo na převaření vody na pití, nebo někde odpočívá ve stínu. Muslim ze Sulawesi, který je ale mimo náš malinký ostrov nervózní. Nejlépe se cítí mezi svými kamarády ochranáři na ostrově a nikoho jiného nepotřebuje. Občas pracuje na 200%, občas vypadá, že má letní spánek a práce žádná, povzbuďte ho, on se zase probudí. Vylíhlých snůšek najde vždy nejvíc ze všech a co se týká poznání, kde želva kladla vejce, je neomylný. Výhoda také je, že zná všechny rybáře, co k ostrovům přijíždějí a ví, které je nutné na ostrově hlídat a kteří jsou „přátelé“ a vejce želv se nebudou snažit ukrást.

EDI

Pochází ze Sulawesi. Táta mu umřel když mu bylo jen 7 dní a tak ho , když mu bylo 14 let poslali na Borneo, aby pracoval jako rybář a pomohl tak uživit rodinu. Od té doby je tady v oblasti Berau. Na ostrovech pracoval už v letech 2008 – 20013, pak se oženil, ale po rozvodu se v roce 2018 zase vrátil. Je to nejlepší řidič lodi. Na moři strávil víc času než na souši, umí si poradit s každou vlnou a nepřekvapí ho ani nečekaná mělčina. Rozhodně se s ním nemusíte bát. Rád dělá výrobky z kokosu a skvěle vaří.

RISWAN

Jeden z nejmladších. Po roce na ostrově ale dost dospěl. Želvy už chránit umí, rád také vyřezává výrobky z kokosu. Pochází z jižního Sulawesi, je pracovitý, ale dost stydlivý. Rozhodně mu nenabízejte alkohol, to by nepomohlo a nedopadlo by to dobře. Večery na ostrově s ním bývají nezapomenutelné – zvláště, když si s ním zahrajete karty. Tím rozhodně prolomíte ledy mlčení. Mladý hezoun, do kterého už se zakoukalo pár dobrovolnic. Dejte ale pozor, Indonésané jsou plaší a místo romantiky budete poslány na druhý ostrov…přece jen pověst organizace je důležitá a kdyby vás viděli rybáři, budou roznášet po okolí, že na ostrovech místo práce děláme Bůh ví co...

KASIM

Kasimovi je 27. Na ostrovech doslova dře od roku 2014, velmi pracovitý kluk s úsměvem od ucha k uchu. Když přišel na ostrov a neuměl skoro ani psát a my brzy zjistili proč - nikdy nepoznal vlastního tátu a ten náhradní mu nechtěl platit povinnou školní docházku. Vše potřebné se ale Kasim rychle naučil. Učí se totiž cokoli a rád. Zkuste s ním procvičovat angličtinu. Je vděčný za každou pochvalu, to mu asi v mládí chybělo. O cokoli ho požádáte, s úsměvem udělá. Až půjdete uklízet kmeny přinesené přílivem z pláže, vsaďte se, že toho unese nejvíc. Je to silák, dříve se živil tím, že z lesa tahal stromy na dřevo.

LIUS

Úplný nováček. Pořád se učí, jak najít želví vejce, jak je přemístit či jak najít snůšku už vylíhlých želv.

JULI

Juli je jediná žena v organizaci, do latě ale srovná všechny včetně Berlyho. Muslimka, která umí leccos zařídit a to za desetinu času kolik by to zařizoval kdokoli jiný. Sekretářka, která vám u vlády vyřizuje povolení ke vstupu na ostrovy. Umí anglicky. Dělá účetnictví a zprávy na vládu. Data o počtu želv z ostrovů přepisuje do počítače. Precizní žena, jedna z mála v Indonésii, které záleží na přírodě, a která chodí včas.

SAHABAT PENYU LOANG (JIHOVÝCHODNÍ INDONÉSIE)

Na Lembatě je ochrana želv v plenkách, na trhu ve městě Lewoleba se ještě běžně prodává želvovina i vejce želv. Naši ochranáři tu v roce 2016 byli místní učit, jak s ochranou začít. Od té doby se o to snaží a ochranu postupně rozšiřují i za hranici své vesnice Loang. Výhoda ochranářů na ostrově Lembata je, že bydlí doma, ve své vlastní vesnici, mohou být se svou rodinnou a přes den mohou mít svou běžnou práci. Večer pak chrání želvy.

POLYCARPUS BALA RONING

Poly je ten, který to začal. Má vysokou školu, dříve byl šéfem zdejší polikliniky. Dnes pracuje pro vládu a zajišťuje rozvoj zdravotnictví na ostrově Lembata. Už dávno si všiml, že s přírodou jeho rodného ostrova se něco děje. Začal spolupracovat s vládou i s organizacemi ze zahraničí. V roce 2016 založil spolek ochranářů  Sahabat penyu Loang a požádal nás, abychom z Berau na ostrov Lembata vyslali ochranáře místní lidi učit o želvách a jak je mají chránit. Poly také domlouvá dobrovolníky a je velký vizionář. Protože je Poly často ve městě a ne přímo ve vesnici, program koordinuje a velmi úzce spolupracuje s Adem. Poly je mozek, Ado srdce projektu na ochranu želv. 

DENSIANUS ADO NUNANG

Ado se živí se chytáním ryb. Dříve chytal na maso i želvy, jenže ho jejich krása čím dál tím více fascinovala, a když mu Poly řekl, že jejich počty drasticky klesají, začal je chtít chránit. Společně založili spolek Sahabat penyu Loang, Ado je šéf skupiny ochranářů, Poly koordinuje vše s vládou. Ado je vtipálek, stále má dobrou náladu, směje se, rád dělá videa a učí se cokoli, vůbec nevadí, že ve škole dokončil jen 6 tříd. Adova žena Regina umí trochu anglicky a ráda se na terase před domem učí s dětmi z celé vesnice – přidejte se a pomozte zde učit o moři, želvách, odpadu i angličtinu.

KORNELIS OPE DUAN

Kornelis kromě hlídek na pláži hlídá i účetnictví skupiny ochranářů. Přes den vyrábí tofu a pracuje jako úředník v kanceláři starosty. Kornelisova žena učí ostatní ženy ve vesnici, jak vyrábět tradiční látky. Má doma dokonce troubu a ráda vám udělá k snídani „rohlíky“.

YUFEN (Vincensius Swetir Lamak)

Yufen je zemědělec, který rád vyrábí cokoli z odpadu a tak je zřejmě první, kdo na ostrově Lembata recykluje plast a vyrábí z něj užitečné věci. Je pracovitý, ale mlčenlivý, dobrým tabákem ho však rozmluvíte.

WILHELMUS

Šedesátník. Rybář, který dřív lovil želvy a prodával jejich maso. Teď už rok pomáhá želvy chránit. Hodně mu vadí toulaví psi, kteří na plážích vyhrabávají želví vejce. Všechna vejce tak přenáší z pláže do bezpečí před psi i před zloději.

Zajímavé je, že všichni ochranáři, kteří teď na Lembatě ve vesnici Loang chrání želvy se do této přímořské vesnice přistěhovalci z hor. I většina ochranářů v Berau nepochází od moře. Možná to mají stejně jako my z Čech, nemáme moře, o to víc si ho vážíme a chceme ho chránit.

Fotogalerie: ochranáři a dobrovolníci