Pomohu na cestách

Pro přírodu by bylo ideální, kdybychom v navštívené zemi nezanechali žádné stopy svého pobytu a odvezli si pouze krásné zážitky a fotografie.
Často si ale chceme dovést i nějakou hmotnější připomínku a hlavně v Asii jsou vedle běžných suvenýrů k dostání i dárky rizikové.
Na zdejších trzích se mnohdy za směšnou cenu nabízejí suvenýry vyrobené z místní nesmírně vzácné fauny a flóry. A tak lze též koupit výrobky z želvoviny nebo dokonce vysušená vypreparovaná těla mořských želv.

Pomůže, když si každý návštěvník rozmyslí, zda chce nákupem suvenýrů vyrobených z ohrožených druhů podporovat jejich vybíjení nebo zda si raději vybere suvenýr z alternativních materiálů a podpoří ochranu přírody.

Děkujeme, že nekupujete vejce ani maso želv určené ke konzumaci ani produkty ze želvoviny.

Prodej želvích vajec na trhu

Nelegální náramky z želvoviny

Zabíjení želv na maso

Mnohde malé právě vylíhlé želvy zavírají do bazénků, místo aby je pustili do moře. Těmto želvám v bazénu zakrní svaly, nemohou plavat, nevyvinou se jim dostatečně plíce, nemají přirozenou potravu a hlavně ztratí instinkt, kam se v dospělosti za 20-30 let vrátit naklást vejce. Někdy mají želvy v bazénech hlad a okusují se vzájemně. Takové želvy později v přírodě nemají šanci přežít. Do moře se ale dostane jen málo želv z bazénu, většina jich na místě zemře. Zaměstnanci center většinou už vědí, že držení želv v bazénech nepřispívá k jejich ochraně – přináší to ale peníze od turistů. Hodně peněz. Vstupné či dar, peníze za fotky… Pokud chcete podpořit opravdu efektivní ochranu želv, nenavštěvujte prosím centra, kde jsou želvy v bazénech. Na internetu jsou všechny informace i fotky a můžete si najit, zda v centru drží želvy v bazénech nebo ne. Pokud takové centrum potkáte, řekněte místním, proč ho nechcete navštívit a napište nám o tom. Věříme, že se centra, která dnes k zachování druhů nepřispívají, mohou díky tlaku turistů mohou zlepšit. Více informací o této neefektivní ochraně zde: https://www.youtube.com/watch?v=Ae7qQdikNvA (vystoupení Hany Svobodové na TEDx woman Prague, kde o zodpovědném cestování mluvila).

Víte, že mořské želvy na mnoha místech světa už úplně zmizely? Například v Indonésii klesla za posledních 70 let populace karet obrovských o 91%. Pomozte i Vy chránit mořské želvy! Zmapujte během Vaší dovolené situaci ohrožených mořských želv ve světě. Vámi nasbíraná data budou podkladem pro spolupráci s místními vládami a ochranáři, díky Vám budou navržena opatření, která pomohou želvy chránit a umožní jejich přežití. Pomůžete ocenit ty, kteří již želvám pomáhají. V případě zájmu nás prosím kontaktujte na email hanka.sauria@seznam.cz. Děkujeme.

Staňte se dobrovolníkem přímo na ostrovech