Příspěvek

Příspěvek na podporu mořských želv

Přispějte pomocí platby přes PayPal na projekt MorskeZelvy.cz. Každá koruna pomůže! Děkujeme.

 Projekt Mořské želvy.cz společně s indonéskou ochranářskou organizací Konservasi Biota Laut Berau (Společnost pro ochranu mořského života v Berau / Association for the Protection of the Marine Life in Berau), chrání 2 ostrovy proti zlodějům želvích vajec v oblasti Berau na Borneu.

Tato oblast je územím s největší biodiverzitou na světě, jsou tu nejstarší a nejkrásnější korálové útesy, více než 880 druhů ryb, rejnoci a obrovské manty, 23 druhů delfínů a velryb, potkáte tu žraloky a vzácně i poslední dugongy. Oblast je ale především domovem mořských želv, místní maličké ostrůvky s bílým pískem tvoří osmé nejdůležitější líhniště karet obrovských na světě. Potravu zde hledají i velmi vzácné, kriticky ohrožené karety pravé. Neuvěřitelné bohatství východního Bornea ale rychle mizí.

Věříme, že dlouhodobá ochrana území záleží především na místních lidech a změně jejich postoje k přírodě. Proto pořádáme workshopy, kde se lidé učí vyrábět suvenýry z udržitelných materiálů například z kokosových ořechů a ne ze želvoviny, ochranáři se kromě přímé ochrany želv na ostrovech věnují i vzdělávání, chodí často do školek a škol a ukazují dětem a studentům krásu moře a neobyčejné organismy, které v něm žijí, ale i to, jak jim lze pomoci. Je obtížné změnit myšlení dospělých, ale budoucnost patří dětem a ty, doufáme, se budou o své moře starat a vážit si ho.

Každá jednotlivá pomoc je jako kapka a právě z kapek je tvořeno moře, každá pomoc se počítá, protože dohromady můžeme pomoci hodně.

Děkujeme,
Hana Svobodová