Náš tým

V České republice jsme založili neziskovou organizaci Chráníme mořské želvy z.s.

Kdo jsme?

Zakladatelkou projektu je Mgr. Hana Svobodová. Vystudovaná bioložka, která se ochraně mořských želv věnuje více než 14 let. Vede neziskovou organizaci Chráníme mořské želvy v ČR a je donátorkou aktivit zaměřených na přímou ochranu mořských želv v Indonésii.

Mgr. Hana Svobodová (*1986)

Hana se snaží celosvětově zefektivnit ochranu mořských želv. Vytváří manuál, který pomůže ochráncům želv dělat svou práci opravdu efektivně a smysluplně. Hana pomáhá centrům se zlepšovat, posouvá je mentorsky, aby dělali dobře přímou ochranu želv, nepoužívali bazénky, věnovali se vzdělávání dětí a práci s místními komunitami. Od března 2014 Hana působí na severovýchodním Borneu v oblasti Berau v Indonésii jako odborný poradce pro místní organizaci Konservasi Biota Laut Berau věnující se ochraně mořských želv na osmém nejdůležitějším místě na světě pro karety obrovské. V červnu roku 2011 ukončila studium na katedře Ekologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze, kde se v bakalářské i magisterské práci zabývala mořskými želvami a příčinami jejich ohrožení. V roce 2004 se v Mexiku zúčastnila projektu na ochranu těchto plazů. V Indii v roce 2006 pomáhala při výzkumu opic hulmanů posvátných. Cestovala po Thajsku, Malajsii, Bruneji a Singapuru. Oblast JV Asie Hanku velmi zaujala zvláště proto, že situace mořských želv je nejkritičtější právě v Indickém oceánu. Nejméně informací pochází z Indonésie, proto se rozhodla pomáhat s ochranou těchto krásných plazů právě zde. Protože jen málo Indonésanů mluví anglicky, vydala se na univerzitu do Padangu na Sumatře na osmiměsíční studium indonéštiny. Nejdříve pak v želvích centrech na Sumatře, Jávě a na Borneu působila jako dobrovolník, nyní pomáhá centrům mentorsky a tím pracuje na zefektivnění indonéské ochrany mořských želv a redukci nelegálního prodeje produktů z želv (masa a vajec určených ke konzumaci i želvoviny, z níž se vyrábějí především šperky). Hana se snaží informovat o situaci mořských želv a efektivních způsobech jejich ochrany v Indonésii i v České republice, protože mnoho lidí dnes jezdí do tropů na dovolenou a setkává se například s nabídkou želvích vajec ke konzumaci. Kromě mořských želv se Hanka věnuje také ochraně tropických deštných lesů (podívejte se na film na Zelená poušť). Miluje cestování a výlety a každý den se snaží plnit si své sny. V České republice pracuje ve Vzdělávacím centru TEREZA..

Tomáš Svoboda

je student posledního ročníku gymnázia, od mala se zajímá o přírodu a mořskou biologii. Má rád cestování. V projektu na ochranu mořských želv pomáhá s prezentací na sociálních sítích a hlavně je pravou rukou a velkou podporou sestry Hany Svobodové

Nataša Velenská

přišla na svět v polovině minulého tisíciletí a po povinné základní docházce absolvovala gymnázium humanitního směru. Už na gymnáziu pracovala ve veterinární nemocnici v Říčanech a v zoologické zahradě v Praze, které zůstala až dodnes věrná, byť prostřídala různé živočišné druhy od kopytníků po plazy. Ačkoliv původně obdivovatelka hlodavčí rozmanitosti, stala se předsedou Klubu chovatelů želv. Okrunýřovaní souputníci dinosaurů ji postupně vtahují do svého světa více a více. Jejími dalšími zájmy jsou: 4 děti, při trávení 15ti leté mateřské vedla chovatelský kroužek v DDM Prahy 7 a napsala řadu chovatelských příruček, návštěvy zoologických zahrad, opera, pozorování zvířat v přírodě, literatura, hudba.

Eva Šlosarčíková

se od mala zabývá chovem exotických zvířat, především z oblasti herpetofauny. Zajímá ji ochrana české i tropické fauny i humanitární pomoc. Dalšími velkými koníčky je cestování, četba cestopisů a dobrodružné literatury, a americká auta. Když potřebuje vypnout a načerpat energii, její kroky vedou do hor, lesa nebo si aspoň do sluchátek pustí dobrou hudbu. Již několik let je přítelem dětí Unicef, pomáhá Adře a bojuje proti palmovému oleji. Je členem ČACHOKU (česká asociace pro chov a ochranu krokodýlů), členem Kukang teamu a ochráncem mořských želv. Mezi největší adrenalin patří chytání krokodýlů a práce s velkými plazi. A zatím nesplněným snem je potkat ve volné přírodě medvědy a potápění s tygřími žraloky =)

Saša Zdeňková a Tomáš Kolman

 „ Až po první návštěvě Bornea jsme pochopili jak strašně moc je planeta ohrožená….pomáhat je naše povinnost, je to součást našeho života“.

Saša: Od 16 let sbírám želvy, suchozemské i mořské, to je jedno. Proč? Do konce roku 2014 jsem to nevěděla…prostě se mi líbí. Až na jednom semináři jsem potkala Hanku Svobodovou, měla náušnice ve tvaru želvy, sponu ve vlasech i náramek, vše ve tvaru želvy. Tak jsem si řekla, že to je můj člověk a dala se s ní do řeči. Hana mi sdělila, že je bioložka, zabývá se ochranou mořských želv a v únoru odlétá na Borneo chránit želvy. A mě napadlo, že bych jela ráda také, slovo dalo slovo a  v dubnu 2015 jsme seděli s Tomášem v letadle a letěli na Borneo jako dobrovolníci, pomáhat se záchranou želv. Kruh se uzavřel, už vím, proč.
Tomáš: Když mi Saša řekla, že chce jet chránit želvy, hned jsem věděl, že jedu také, nebylo o čem přemýšlet. Vždy bylo mým snem, podívat se na odlehlé ostrovy bez civilizace. Ale až na Borneu jsem si uvědomil, jak je tento ráj ohrožen. Proto jsem se rozhodl podílet se na záchraně tohoto ráje a mořských želv. Bylo to jedno z mých nejlepších rozhodnutí, které mi ovlivnilo další život.
Na Borneu jsme byli již 2x, letos se tam chystáme znovu. Není nic lepšího než využít svou dovolenou a peníze na záchranu života v mořském ráji.  Je to však jen na 3 týdny v roce. Jako členové spolku vidíme svou úlohu hlavně v ČR. Snažíme se zvyšovat povědomí o problematice, pořádat cestovatelské přednášky, staráme se o emailovou komunikaci spolku a hledáme možné dotace a granty, které by pomohly projekt financovat.

Viki

je nejmladší členku našeho týmu. Tato malá cestovatelka viděla zraněné mořské želvy poprvé, v záchraném středisku na Floridě, v květnu 2018. Následně se v Praze potkala s Hankou a hned v červnu 2018 si na školním jarmarku postavila stánek, kde prodávala naučné pexeso, omalovánky a deskovou hru o želvách. V září odcestovala na Bali s balíkem pexes v angličtině a indoneštině. A hned v řijnu 2018, kdy jí bylo stále ještě 8 let, uspořádala ona a její rodiče přednášku pro děti a spolu jsme pak v kině Světozor, učili děti o želvách a o ochraně přírody. Viktorka se svou přednáškou navštěvuje školky a školy a ukazuje dětem, že i ony mohou dokázat spoustu věcí, přesto že jsou ještě malé.
Má za sebou velké putování po Indonesii a o naší cestě - želví misi,  vyprávěla dětem v živých vstupech v Rádiu Junior. Věřte mi, že to nebylo vůbec jednoduché a zažily jsme mnoho úsměvných, ale i napjatých chvil, kdy jsme hledaly signál, zavíraly se na letištní toaletě aby mohla nerušeně dětem sdělit, co jsme právě dělali a nebo kolik želvých vajíček a kolik malých želviček jsme zachránili. Myslím však, že Český rozhlas - Rádio Junior, mohou být právem pyšní na svoji 1. zahraniční zpravodajku a že svůj úkol splnila naprosto profesionálně.
http://www.radiojunior.cz/co-zazila-viktorie-na-zachranne-zelvi-misi--1807097 Viktorku můžete potkat také na různých výstavách u “našeho” stánku, kde vám bude nadšeně vyprávět o tom jak na Borneu v rybářské vesnici vyrábějí místní lidé suvenýry z kokosu, o tom jak na ostrově Derawan objevila, že i přes vládní zákaz jsou na tržišti dál nabízeny náhrdelníky, náramky či přívěsky z želvoviny, jak učila děti anglicky nebo hrát pexeso a třeba také o tom jak zachraňovala malé želvičky, které by se bez pomoci ochranářů nedostaly ven z “hnízda”. Viktorka nás všechny motivuje vlastním příkladem a odvahou. Podle ní totiž děti dokážou všechno, co si budou přát! Prý to umíme i my dospěláci, jen jsme na to už prostě zapomněli! A tak jako všichni členového našeho týmu i Viktorka pomáhá nadaci zcela zdarma a veškerý výtěžek ze svých aktivit, věnuje ze 100% naší neziskové organizaci Chráníme mořské želvy.
Věřili byste, že tohle všechno dokážou vaše děti? Jsem šťastná, že mohu Vaše děti inspirovat a všechny tyhle zprávy mi dávají naději, že naše planeta je a bude i nadále tím krásným místem pro život.

Pepík

Pepík je botanik, který byl na ostrovech jako dobrovolník v roce 2016. Pomáhá s úpravou webu, přípravou map a s technickou podporou běhu organizace.

V roce 2018 završil 27 let oficiálních studií včetně14 let studia na Ústavu pro Životní Prostředí, Přírodovědecké fakulty UK. Zde se věnoval především problémům české ochrany životního prostředí spojeným s rostlinami (horské lesy Šumavy, opuštěná krajina v Doupovských horách a invazní rostliny v naší krajině). Zvířata jsou ale také ohrožená a ve světě ještě víc než u nás. Proto si vybral naší neziskovou organizaci, které věří a pomáhá. V roce 2016 se byl na ostrovech podívat a viděl efektivitu a účelnost přímé ochrany na vlastní oči. 
 

Vedrana Markovic

Vedrana Markovic is Biologist and science enthusiast who have always dreamed to take part in a sea turtle conservation project. She thinks that it is very important for people to understand that survival of sea turtles and many other species now rests in our hands. The little things can make a big difference.

She is coordinator of volunteers in our sea turtle conservation program. 

V Indonésii pracují místní ochranáři, kterým můžou pomáhat dobrovolníci.

info pro dobrovolníky ZDE:

BERLY

Berly je ten nejlepší. Právem řídí indonéskou organizaci Konservasi Biota Laut Berau. Je nejpreciznějším ochranářem, kterého jsem kdy na světě potkala. Když nikdo neví, kam přesně želva nakladla vejce, on je bez zaváhání najde a naučenými pohyby bezpečně přesune do bezpečí.
Učí nové ochranáře, jak želvy chránit. Chlap, kterému bude v září 2018 38 let, vypadá jako klučík, sílu má ale za 5 jiných a nikdy neřekne, že něco nejde. Jde a udělá to. Všechnu ochranářskou práci dělá nejlépe ze všech, proto si ho ochranáři zvolili za šéfa.
Nebylo to pro něj ale jednoduché, když má ochranář najednou založit neziskovou organizaci, nevyzná se v papírech ani zákonech, mnozí by to vzdali. On ale ne. Je na něj spolehnutí. Papíry má v pořádku a na vládě také vždy vyřídí vše potřebné. Je velký diplomat. Výborný rybář a božský kuchař, skvěle řídí loď.
Křesťan z kmene Dayaků, který miluje přírodu a želvy a je ochoten vysvětlovat místním, proč je příroda důležitá. Z kokosu vyrábí šperky a nádherné lampičky, učí a inspiruje tím i místní, aby nevyráběli suvenýry z želvoviny, ale používali alternativní materiály.

KENNY

Kenny je Berlyho zástupce. Muslim pocházející z ostrova Derawan. To on přesvědčil svého tátu, aby na ostrově, kde starostou je bývalý šéf mafie prodeje želvích vajec, začal vejce přenášet do bezpečí a chránit je, aby se nerušeně vylíhly a odešli do moře. Kenny už je ochranářem 10 let, želvy chrání dokonale. Baví ho i uklízet pláže. Problém nastává, když se ochladí, už při 29°C je mu zima a dostává rýmu, to s ním pak není řeč několik dnů. Dokáže i psát reporty na vládu, někdy se mu ale z papírů motá hlava. Pozor, peníze mu nesvěřujte, sám o sobě tvrdí, že má duchy v peněžence, když je mimo ostrov, neudrží korunu. Nemůže za to, prostě je lepší mu peníze nedávat, jinak je to totiž prima chlap, hraje na kytaru a byl například učit ochranáře na Sumatře, jak chránit želvy efektivně. 

NOFLIANUS

Noflianus vypadá spíš jako učitel než jako ochranář. Chytrý křesťan, pravá ruka Berlyho. Dokáže nakoupit pro ostatní zásoby na ostrov i vést účetnictví. Raději je ale na ostrově u želv, je šéfem ochrany na ostrově Bilang-bilangan. Precizní a zodpovědný ochranář, na kterého je spolehnutí. Vaří, chytá ryby, uklízí okolí domu a pečlivě zapisuje každý den data, kolik želv přišlo na ostrov naklást svá vejce a kolik malých se vylíhlo.

MATIAS

Matias výborně vaří. Dokáže jít při odlivu sbírat škeble nebo v noci při svitu měsíce loví krevety. Přidejte se, stojí to za to. Čerstvější mořské plody a ryby jste nikdy nejedli. Křesťan, co jako mladý hrál v kostele na kytaru, se oženil s muslimkou a musel přestoupit k islámu. Nedivte se tedy, když mu někdo řekne Hasan, to je jeho muslimské jméno. Jediný z ochranářů má rodinu, jeho žena a malý syn bydlí na nejbližším obydleném ostrově Balikukup. O želvy se stará ukázkově.

MODAR

Modar je bývalý zloděj želvích vajec. Potkali jsme ho kdysi na ostrově, bral do pytle želví vejce a čekal, až si pro ně přijede loď překupníků. Zeptali jsme se, proč to dělá a on odpověděl, že ho baví žít na ostrově a pozorovat želvy. Upřímnost ohromí, vzali jsme ho a udělali z něj ochranáře. Je to už 8 let. Dnes patří k těm nejzkušenějším. Žije na ostrově a želvy rád pozoruje pořád. Je velmi citlivým introvertem, muslim ze Sulawesi, který je ale mimo náš malinký ostrov nervózní. Nejlépe se cítí mezi svými 4 kamarády a nikoho jiného nepotřebuje. Občas pracuje na 200%, občas vypadá, že má letní spánek a práce žádná, povzbuďte ho, on se zase probudí. 

SULISTIYO

Sulistiyo, jeden z nejmladších. Želvy už chránit umí, ale jeho iniciativa někdy není vysoká. Když má uklízet z pláže naplavené dřevo, před každým velkým kmenem se pomodlí. Křesťan z kmene Dayaků, co pochází z přístavu, odkud odjíždíme lodí na ostrovy. Želvy chránil už jeho starší bratr, než se oženil a založil rodinu. Sulis se snaží, někdy je ale dobré ho do práce povzbudit. Půjde a bude rád, že jdete s ním. Dokonalý je v hraní na kytaru, večery na ostrově s ním bývají nezapomenutelné, písně dokonce skládá. 

JHON

Jhon, křesťan z kmene Dayaků, je z 12 dětí. V lese za jeho vesnicí stále můžete potkat orangutany. Miluje přírodu a je velmi zodpovědný. Silný ochranář, který se nezalekne 35°C a slunce a klidně s Vámi jde v poledne, když ostatní spí uklízet odpadky z pláže a naplavené kmeny. Vejce želv přenáší do bezpečí už mnoho let.

DEDDY

Deddy je bezkonkurenčně nejmladší. Právě dokončil střední školu, kde patřil do skupiny Duta bahari, (patronů moře). Patří k těm, které jsme vzdělávali už od dětství. Později pomáhal vzdělávat děti z okolních škol. Chce jít studovat farmacii, na školné si vydělává na ostrově. Udělá cokoli mu řeknete, píše zápisy z porad a dobře vaří.

TRISNA

Trisna, jediná žena v organizaci. Sekretářka. Muslimka, která dřív pracovala na DKP - ministerstvu moří a rybářství. Má spoustu známých na vládě, umí leccos zařídit a to za desetinu času kolik by to zařizoval kdokoli jiný. Dělá účetnictví a zprávy na vládu. Data o počtu želv z ostrovů přepisuje do počítače. Precizní žena, jedna z mála v Indonésii, která pracuje i když je vdaná a které záleží na přírodě.

Fotogalerie: místní ochranáři a dobrovolníci