Přímá ochrana na Borneu

Chráníme karety obrovské a pravé na jejich líhních plážích. Některé dny klade vejce na ostrovech v oblasti Berau i 80 želv za jedinou noc. V současné době chráníme 3 ostrovy Derawan, Mataha a Bilang-Bilangan. Další ostrovy pak chrání místní obyvatelé, které jsme vyškolili (např. na ostově Lembata).
Přímá ochrana želv na líhních plážích spočívá hlavně v přenášení vajec mořských želv do bezpečí tak, aby je nenašli zloději a neprodali na trh. 

Z vajec se tak po dvou měsících mohou vylíhnout malé želvy. Důležité je i uklidit z pláže naplavené dřevo a odpadky, které překáží dospělým samicím při hrabání hnízd a mláďatům při cestě do moře. S úklidem pláží nám pomáhají i dobrovolníci.

Jak funguje přímá ochrana želv na ostrovech:

Želva připlouvá na  pláž a pod rouškou tmy klade do písku vajíčka.

Naši ochranáři musí včas snůšku nalézt a přenést vajíčka do bezpečí.

V bezpečí chráněné pláže se můžou želvy v klidu vylíhnout.

Po vylíhnutí jsou malé želvičky ihned vypuštěny do moře.

Úklid pláží 

Hodně nám také pomáhají i dobrovolníci.

Pomozte i vy! Jde to v Čechách i na Borneu. Tam můžete pomoci s přímou ochranou mořských želv na líhních plážích i se vzděláváním místních i turistů. Učíme místní lidi o přírodě a želvách ale i mluvit anglicky.
Bližší informace o možnosti dobrovolnictví stanovené místní organizací Konservasi Biota Laut Berau naleznete ZDE:

V případě zájmu nás prosím kontaktujte. V Čechách může pomoci každý kdo má chuť a trochu času, řekněte, co vás baví a co vám jde a nějakou spolupráci vymyslíme. Těšíme se na vás!