Příspěvek

zpravodaj 2017

Na této stránce naleznete příběhy dobrovolníků a takzvaný „Želví zpravodaj“, který Vám každý měsíc přinese informace o aktuální činnosti projektu na ochranu mořských želv v Indonésii. Aktuální zpravodaj bude na stránce přímo viditelný, zpravodaje z předchozích měsíců a příběhy dobrovolníků najdete dole na stránce jako PDF soubory. Děkuji za Váš zájem a přeji příjemné čtení
                                                                                                                                                                                                                    Hana Svobodová

ŽELVÍ ZPRAVODAJ 

Krásný podzim přeji,
ráda bych Vás dnes informovala o tom, jak jsem se v červenci až září měla na Borneu, co je nového v našem projektu na ochranu mořských želv a jaká je situace nyní i jak můžete pomoci.

V Indonésii jsem v létě byla 2,5 měsíce (15.7.-29.9.) a byl to velmi pracovní a velmi vydařený pobyt. Ochranáři naší organizace Konservasi Biota Laut Berau dál chrání ostrovy Bilang-bilangan a Mataha. Neuvěřitelné pro mě bylo, že v srpnu byly dny, kdy na Bilang-bilangan přišlo klást vejce i 80 želv za jedinou noc místo 30 obvyklých. Měli jsme strašně práce s přemísťováním snůšek do bezpečí, jen si to představte 80 x 100 vajec a jen 4 ochranáři. Ale vše jsme zvládli a ani jednou nám žádná vejce neukradli rybáři.

Kromě přímé ochrany mořských želv jsme samozřejmě také uklízeli pláže od odpadků a přílivem přinesených klád. Jednu želvu jsme dokonce museli zachraňovat pilou, když se při cestě z pláže zaklínila ve větvích spadlého stromu a bez pomoci by se nedostala zpět do moře.

Loni se mi podařilo natočit rybáře, jak loví ryby dynamitem, policie ho ale nezatkla, prý na mém videu není dostatečně zřetelný jeho obličej, jak hází dynamit do vody. Zařekla jsem se tedy, že letos přivezu lepší techniku a firma www.stary-vzv.cz mi pro projekt věnovala dron. Rybáře lovící dynamitem jsme sice ještě nechytili, ale celé léto se ochranáři učili s dronem zacházet, jsou z něj krásné fotky a věřím, že až rybáři lovící nelegální technikou znovu přijdou, usvědčíme je.

Na ostrovech jsme se věnovali i renovaci domků, kde ochranáři bydlí, malovali jsme a vyráběli skříň na potřebné vybavení. Velmi nám letos pomáhali dobrovolníci. Dva měsíce na Borneu byli Gabriela s Veronikou, týden také Tomáš, Martina, Martin a Gábina a 2 týdny Světlana. Všem moc děkujeme za pomoc!

Gabriela s Veronikou navíc měsíc učily angličtinu na ostrově Maratua. Zvládly neuvěřitelné, ráno byly každý den na prvním stupni ZŠ, v poledne na 2. stupni ZŠ a po obědě učily studenty střední školy. V pátek mají většinou děti v Indonésii tělocvik, podařilo se nám domluvit, že žáci místo tělocviku s Verčou a Gábinou pravidelně uklízeli pláž od odpadků.

Mám velikou radost, že jsme 1.8.2017 mohli zahájit ochranu mořských želv pod vedením naší organizace Konservasi Biota Laut Berau na třetím ostrově. Po Bilang-bilanganu a Mataze dnes chráníme želvy i na Derawanu. Pokud sledujete dění na našem projektu pravidelně, určitě víte, že ostrov Derawan je zvláštní místo. Bývalý starosta ostrova byl šéf mafie prodeje želvích vajec a tak i přesto, že kradení želvích vajec z pláží je nelegální a člověk by za to měl jít na 5 let do vězení a platit velkou pokutu, na Derawanu byla vždy do půl hodiny ukradena každá snůška. Je to také ostrov, kde se stále ještě otevřeně prodávají výrobky ze želvoviny. Z tohoto ostrova ale také pochází 2 naši ochranáři. Kenny, který chrání želvy už 11 let, o své práci pravidelně vyprávěl své rodinně kdykoli měl dovolenou. Motivoval tak svého tatínka, pana Adinga, aby začal z pláží přenášet vejce pod vlastní dům, kde je zloději nenajdou a neukradnou. Pan Ading takto pracoval několik měsíců nepravidelně a bez jakékoli podpory. Naštěstí se mi na jaře podařilo shromáždit peníze a v srpnu jsme tomuto hrdinovi začali vyplácet plat, aby mohl vejce přenášet každou noc a nejen někdy. Okolo domu jsme mu také udělali ohradu, do které všechna vejce dává. K panu Adingovi se přidali další čtyři Kennyho příbuzní a kamarádi, a tak jsou dnes želvy na Derawanu v bezpečí a žádná snůška od srpna nebyla ukradena. Všechna nakladená vejce mají šanci se vylíhnout a ochranáři malé želvy večer nosí na pláž, aby se vydaly do svého přirozeného prostředí do moře. U domu pana Adinga jsme dokonce vyvěsili bannery, takže každý, kdo jde okolo, se může dozvědět informace o želvách jak v indonéštině, tak v angličtině.
Poslední týden v září se do Indonésie dorazil tým Zdeňka Suchého, který zde natáčel jeden z dílů seriálu Češi zachraňují o českých ochranářských projektech. Natáčení bylo velmi příjemné, hodně jsem se kamery bála, ale Dan Bárta, který pořadem provází, se skutečně zajímá o přírodu, a tak jsem mu vyprávěla a vyprávěla a často jsem úplně zapomněla, že mě natáčejí. Dokument bude vysílat Česká televize a já se na něj moc těším.
Dva a půl měsíce v Indonésii utekli jako voda a já byla moc spokojená se situací při odjezdu – stabilní program na 3 ostrovech, tým ochranářů, jejichž práce je považována za vzorovou a pomáhají mi konzultovat a zlepšovat ochranu i na jiných místech, co víc bych si mohla přát. Jenže když jste někdy nahoře, buďte si jistí, že brzy budete dole. Jen týden po příjezdu do České republiky mi přišel dopis, že německá nadace, která projekt mnoho let sponzorovala, s podporou končí od konce září. Dopis poslali rovnou na indonéskou vládu a věc brali jako uzavřenou. My najednou stáli před rozhodnutím opustit ostrovy a nechat přes 15 000 vajec mořských želv měsíčně ukradnout zloději nebo sehnat 120 000 Kč měsíčně. Vy, kdo mě znáte, víte, že jsem idealista, a vždy věřím, že všechno bude dobré, ale při vyslovení této částky se mi pokaždé podlamují kolena. Přes veškerý strach jsem ale nedokázala dovolit, aby program skončil. Slíbila jsem ochranářům, že peníze seženu. Zakládám teď českou neziskovou organizaci Chráníme mořské želvy a věřím, že díky ní bude pro všechny jednodušší darovat na ochranu želv peníze. Je nezbytné sehnat dlouhodobé podporovatele. Projekt díky pravidelným dárcům bude dlouhodobě udržitelný a želvy v bezpečí. Pomoci může úplně každý. Přemýšlíte už o vánočních dárcích? Darujte zachráněnou snůšku, nebo si adoptujte ochranáře a zachraňte tak tisíce želv za měsíc! Za každý dar Vám vystavíme certifikát a darovací smlouvu. Darujte pomoc na http://www.morskezelvy.cz/prispevek-podpora/
Možnosti, jak pomoci:

Adoptujte si želví vajíčko – adopcí želvího vajíčka přispějete k ochraně želví snůšky před ukradením pytláky. Ochranáři vejce přenáší do bezpečí, kde se mohou nerušeně vylíhnout. Adoptovat vejce můžete jednorázově nebo pravidelně. Jedno vejce lze adoptovat za 50Kč.

Adoptujte si želví snůšku – adopcí želví snůšky zachráníte i více než 100 vajec před ukradením pytláky. Ochranáři přenesou vejce do bezpečí a my Vám pošleme fotku. Adoptovat snůšku můžete jednorázově nebo pravidelně 1x měsíčně za 500Kč, v tom případě Vám budeme zasílat i fotografie mláďat z Vámi podpořené snůšky. Nemůžete snůšku pravidelně adoptovat sami? Zkuste k pravidelné adopci želví snůšky přesvědčit rodinu či kolegy nebo svou třídu ve škole, při 25 žácích ve třídě se jedná zhruba jen o 20Kč měsíčně na žáka.

Adoptujte si ochranáře na týden – jeden ochranář za týden přemístí zhruba 28 snůšek, to znamená
2 800 vajec zachráněných před pytláky. Dejte malým želvám šanci na vylíhnutí. Adoptovat ochranáře na týden si můžete za 1500Kč. Zašleme Vám fotku Vašeho ochranáře s jeho životním příběhem a fotografiemi z přemísťování snůšek.

Adoptujte si ochranáře na měsíc – za měsíc ochranář dokáže zachránit i více než 120 snůšek. Adopcí ochranáře na měsíc tedy zachráníte až 12 000 vajec, ze kterých se mohou vylíhnout mláďata, která se bezpečně dostanou do moře. Plat jednoho ochranáře na měsíc je 5000Kč, pro jednoho se to zdá jako hodně peněz, ale pokud si ochranáře adoptujete jako škola či organizace, věřím, že to pro Vás nebude problém. Zkuste přesvědčit spolužáky nebo kolegy. Ideální je, pokud ochranáři zajistíte plat na každý měsíc, pomůžete nám tak stabilizovat náš projekt a velmi tak přispějete k ochraně mořských želv. Budeme Vám posílat novinky z činnosti ochranářů a dostanete od nich i vlastnoručně vyrobený dárek.

Moc nám pomůže, pokud informujte o možnosti přispět na ochranu mořských želv i lidi ve Vašem okolí, věřím, že společně pomůžeme víc než sami. Děkuji Vám moc za pomoc se záchranou projektu. Velmi si Vážím Vaší pomoci

S pozdravem

Hana Svobodová

s pozdravem
Hana Svobodová
www.morskezelvy.cz

 

 

Želví zpravodaje a příběhy dobrovolníků z předchozích měsíců:

želví zpravodaj_červenec – listopad na Borneu

želví zpravodaj_srpen -Srí Lanka

želví zpravodaj_duben-červenec

želví zpravodaj_prosinec-březen

2016

želví zpravodaj_září-listopad

želví zpravodaj -_květen-srpen

želví zpravodaj – duben

videosestřih od dobrovolníku https://www.youtube.com/watch?v=pwSeHu0PcAc&feature=youtu.be (autor = Josef Brůna)

želví zpravodaj – březen

želví zpravodaj – únor

želví zpravodaj – leden

2015

želví zpravodaj – prosinec

želví zpravodaj – listopad

želví zpravodaj – říjen

želví zpravodaj – září

želví zpravodaj – srpen

článek od dobrovolnice Evy Novákové http://posvyose.cz/zelvi-ostrovy-co-nejsou-na-mape-aneb-ohrozena-kareta-obrovska/

želví zpravodaj – červenec

želví zpravodaj – červen

želví zpravodaj – květen

želví zpravodaj – duben

želví zpravodaj – březen

Anna – dobrovolnik březen

Anna – Report Bilang Bilangan and Mataha 2015

želví zpravodaj – únor

želví zpravodaj – leden

2014

želví zpravodaj – prosinec

želví zpravodaj – listopad

želví zpravodaj – říjen

želví zpravodaj – září

                 Anna – dobrovolníkem Turtle Foundation v Africe_5

želví zpravodaj – srpen

                 Anna – dobrovolníkem Turtle Foundation v Africe_4

                 Anna – dobrovolníkem Turtle Foundation v Africe_3

želví zpravodaj – červenec

                  Anna – dobrovolníkem Turtle Foundation v Africe_2

želví zpravodaj – červen_

                 Anna – dobrovolníkem Turtle Foundation v Africe_1

želví zpravodaj – květen

Leo – dobrovolníci květen

želví zpravodaj duben

želví zpravodaj – březen

Jana a Vláďa – dobrvolníci březen