Příspěvek

zpravodaj 2017

Na této stránce naleznete příběhy dobrovolníků a takzvaný „Želví zpravodaj“, který Vám každý měsíc přinese informace o aktuální činnosti projektu na ochranu mořských želv v Indonésii. Aktuální zpravodaj bude na stránce přímo viditelný, zpravodaje z předchozích měsíců a příběhy dobrovolníků najdete dole na stránce jako PDF soubory. Děkuji za Váš zájem a přeji příjemné čtení
                                                                                                                                                                                                                    Hana Svobodová

ŽELVÍ ZPRAVODAJ

Krásné jaro přeji,
ozývám se Vám po dlouhé době, která ovšem nebyla, tak jak byste to možná u želv čekali, zimním spánkem, byla plná činnosti a výsledků, z kterých mám opravdu velkou radost!
Projekt na ochranu mořských želv, Chráníme želvy, se rozvíjí a já už se těším, jak bude pokračovat..
Ochranáři z naší indonéské organizace Konservasi Biota Laut Berau každý den pomáhají mořským želvám na ostrovech Bilang-bilangan a Mataha v Indonésii. V noci obchází ostrovy a chrání samice želv, které sem připluly klást vejce. Ochranáři přenáší snůšky do bezpečí na skrytá místa, aby je nenašli zloději. Díky této strategii zloději, přesto, že zkouší vejce hledat i 2x týdně, od listopadu 2015 nenašli žádnou snůšku, což znamená 185 000 vajec, které neukradli a z kterých měly šanci se vylíhnout malé želvy. To je obrovský úspěch a mám z něj velkou radost! Po vylíhnutí ochranáři snůšky kontrolují, nejen aby zjistili, kolik želv se vylíhlo a kolik ne, ale hlavně, aby mláďatům, která se nedokázala ze snůšky dostat na povrch, pomohli do moře.

Koncem roku se na ostrově Bilang bilangan stala zajímavá věc. Je tu na jedné straně ostrova jezero se slanou vodou. Jedno ráno v jezeře ochranáři našli dospělou želvu. Zřejmě unavená po nakladení vajec došla do vody a neuvědomila si, že tohle ještě není moře, že je jen v několik metrů velkém jezeře. Plavala stále dokola, nevěděla, co se děje, voda už byla horká od slunce a želva vypadala čím dál zoufaleji. Ochranáři na nic nečekali, svolali ostatní na pomoc a želvu chytili. Nervózní 150kg těžký plaz se přenáší těžko, mává ploutvemi a musí se uklidňovat zakrytím očí. I tak po chvíli ochranáři dopravili želvu k moři a ona spokojeně odplula. Jsem velmi vděčná za všímavost ochranářů, kdyby želvu nechali být, zmatená by zřejmě v jezeře zůstala celý den, což by snadno způsobilo její přehřátí a mohla by i zahynout.

Ochranáři také pravidelně uklízejí odpadky z pláže. Příliv bohužel každý den přináší odpadu velké množství a tak je to nikdy nekončící ale velmi potřebná práce. Odpadky vadí dospělým želvám při vyhrabávání hnízd i mláďatům, kterým ztěžují cestu do moře. S uklízením odpadu na ostrovech nám pomáhají i dobrovolníci – v lednu na ostrovech ochranářům pomáhal Robert a Martina, v březnu tu byla Eva s Lenkou. Všem dobrovolníkům jsme moc vděční za pomoc. Děkujeme!

Kromě přímé ochrany mořských želv na ostrovech Bilang-bilangan a Mataha se v projektu věnujeme i rozvoji místních obyvatel. Místní lidé tradičně vyrábí náramky a přívěšky z želvoviny, kvůli tomu ale ročně umírají stovky kriticky ohrožených karet pravých. Od roku 2012 jsme díky práci s místními dokázali snížit počet obchodů, kde se prodává želvovina z 11 na 2. Podařilo se to díky workshopům, kde učíme místní obyvatele dělat suvenýry z materiálů, kvůli kterým nemusí zabíjet ohrožená zvířata. To byl i příklad workshopu na ostrově Derawan v únoru. Berly zdejší obyvatele učil, jak vyrábět přívěsky a lampičky z kokosu, kterého je všude na ostrovech dost. Kdybyste věděli o dalších jednoduchých činnostech, kterými místní vyrobí něco, co mohou prodat, velmi to oceníme. Napište mi návody na hanka.sauria@seznam.cz nebo nejlépe přijeďte jako dobrovolníci a naučte to přímo místní obyvatele. Budou Vám vděční oni i my!

Významnou součástí projektu je i vzdělávání, proto právě ve spolupráci s ilustrátorkou Lenkou Vondráčkovou za podpory ZOO Ostrava dokončujeme vzdělávací omalovánky s úkoly pro děti. Nejen, že jsou omalovánky plné krásných obrázků, ale děti tu díky úkolům sami vypátrají spoustu zajímavostí ze života mořských želv a budou kriticky přemýšlet o tom, co želvám vadí a jak by jim mohli pomoci. Věřím, že takovýto způsob vzdělávání, kdy například na obrázku vlevo děti hledají různé mořské tvory a pak také věci, které do moře nepatří, rozvine u dětí zodpovědnost za své chování a nebudou v budoucnu házet odpadky do moře. Těším se na to až budou omalovánky hotové
a věřím, že je neocení jen děti v Indonésii ale, že se budou líbit i dětem tady u nás v České Republice.

Kromě práce v Indonésii se ale spoustu činností v projektu na ochranu mořských želv dělo i u nás v Čechách.  Rozhodla jsem se, že pro projekt bude nejlepší, když budu větší část roku v Čechách, kde mohu na projekt snadněji než z Indonésie sehnat finance. Jsem moc vděčná, že moje snaha už má dílčí úspěchy. Od ledna 2017   začala projekt podporovat ZOO Hodonín http://www.zoo-hodonin.cz/. Spolupráci jsem také uzavřela s cestovní kanceláří China tours, jejíž průvodci se na společném setkání dozvěděli, na co si dát v Asii pozor, jak rozpoznat želví vejce i suvenýry z želvoviny a že je dobré turisty podpořit v tom, aby se k přírodě zemí, které jedou navštívit, chovali ohleduplně a zodpovědně. Hodně jsme si povídali i o Srí Lance, kde mnohdy želvy drží v bazénkách a nazývají to ochranou. Doporučila jsem cestovní kanceláři, kam turisty brát, aby mohli želvy vidět v přirozeném prostředí a svou návštěvou podporovali ochranáře, kteří svou práci dělají kvalitně tak, aby to želvám opravdu pomáhalo. Za podporu jsem vděčná i potápěčské škole NemoDiving, která hodlá část zisku z každého zakoupeného zájezdu, nebo koupené výstroje dávat na realizaci činností projektu Chráníme mořské želvy. Staňte se svědky zahájení spolupráce NemoDiving
a projektu na záchranu mořských želv, přijďte na promítání fotek nejen o želvách,
ale také o Indonésii, o její kultuře a přírodě 31.3.2017 v 19:30 do Aquapalace Čestlice.
Chcete projektu pomoci i Vy? Budeme rádi za každou částku, věříme, že jedině společně dokážeme víc než sami. Vaše příspěvky můžete poslat přes paypal na http://www.morskezelvy.cz/prispevek-podpora/, přes Českou koalici na ochranu biodiverzity http://ccbc.cz/darujte.html po kliknutí na logo projektu na ochranu mořských želv nebo přímo mě po domluvě přes email hanka.sauria@seznam.cz. Děkuji moc, že pomáháte s námi!

Moje přítomnost v Čechách umožňuje ještě jednu velmi významnou věc a to je zvyšování informovanosti veřejnosti o želvách, jejich ohrožení a možnostech ochrany. Mnoho lidí z České republiky jezdí do tropů jako turisté a já budu moc ráda, když si na základě získaných informací zhodnotí, zda opravdu musí jíst vejce mořských želv nebo kupovat náramky z želvoviny nebo jestli se bez toho obejdou a pomohou tak želvám přežít. S tímto cílem se povídání o projektu objevilo 4.12.2016 na ČT2 v pořadu Nedej se http://www.ceskatelevize.cz/porady/10800462866-obcanske-noviny/216562248430036-zachran-zelvu-i-ty/ ,  proběhlo i 6 promítání pro veřejnost
(11.12. 20 16 – setkání chovatelů želv, 25.1. 2017 – FF UK Praha, 8.2.2017 – knihovna Jihlava, 4.3. 2017 – setkání herpetologické společnosti, 9.3.2017 – vernisáž výstavy v Minigalerii Odolena Voda
a 16.3. 2017 – povídání v Nadaci na ochranu zvířat).

Protože věřím, že velké změny začínají od nejmenších, hodně času věnuji i práci s dětmi. O želvách jsem si povídala s žáky ZŠ Integral v Praze (24.2), ZŠ Jana Palacha, ZŠ Žižkov a ZŠ TGM v Kutné Hoře (27.2, 2.3 a 3.3 2017), moc zvídaví byli i žáci na ZŠ Kunratice (7.3.) a žáci v Liberci na ZŠ Husova (13.3), Barvířská (14.3) a Ruprechtice (15.3). Věřím, že žáci budou i dále pomáhat zvyšování informovanosti
o mořských želvách a vytvoří třeba plakáty na nástěnky škol. Moc se na Vaše výtvory těším, dejte mi o nich vědět!

O želvách vyšel i hezký článek v ZOO magazínu http://zoomagazin.cz/morske-zelvy-vymiraji-proc/ a doporučuji i rozhovor v Lidových novinách LN_zelvy. Výstava o mořských želvách se konala v ZOO Hluboká a teď ji do 8.4 můžete vidět v Minigalerii Odolena Voda kousek od Prahy.

A co se v projektu na ochranu mořských želv chystá dál?

V dubnu bude spuštěn crowdfunding, tedy sbírka peněz na projekt na ochranu mořských želv. Kampaň bude zaměřena na vytvoření manuálu/průvodce, který bude vysvětlovat, metody, jak ochranáři mohou chránit želvy opravdu dobře.  Stává se mi totiž často, že se ozývají sami ochranáři, kteří by chtěli vědět správné postupy ochrany, píší mi i turisti, kteří viděli centrum na ochranu mořských želv, které želvám spíše škodilo. Je to proto, že neexistují žádné standardy, žádné manuál, jak to dělat dobře. Ráda bych takový manuál napsala, okomentují ho významní ochranáři ze zahraničních organizací, kteří mi ho v budoucnu pomohou i šířit. Všichni na tvorbě budeme pracovat zdarma, finance budeme sbírat na překlady a hlavně na grafickou úpravu, která je nutná udělat velmi kvalitní, aby metodika lákala k prozkoumání nejen ochranáře, ale třeba i lidi z vlády, z cestovních agentur, cestovatele a milovníky přírody. Až bude kampaň spuštěna, dám Vám vědět a budu moc ráda, nejen když přispějete ale i když budete výzvu sdílet mezi svými známými. Děkuji Vám moc za pomoc!

Promítání a akce pro veřejnost:
31.3.2017 –  Aquapalace Čestlice
1.4. 2017 – ZOO Hluboká
24.4.2017 – Komunitní centrum Ďáblice
27.4. 2017 – ZOO Dvůr Králové
1.5.2017 – ZOO Plzeň
21.5.2017 – ZOO Hodonín
27.5.2017 – jarmark v Kutné Hoře

Těším se na setkání na některém promítání.
Mějte se krásně

P.S.: Pokud se Vám líbil náš kalendář All about sea, prosím hlasujte pro něj v soutěži kalendář roku na http://kalendarroku.cz/soutez/hlasovani Děkujeme moc!

s pozdravem
Hana Svobodová
www.morskezelvy.cz

 

 

Želví zpravodaje a příběhy dobrovolníků z předchozích měsíců:

želví zpravodaj_prosinec-březen

2016

želví zpravodaj_září-listopad

želví zpravodaj -_květen-srpen

želví zpravodaj – duben

videosestřih od dobrovolníku https://www.youtube.com/watch?v=pwSeHu0PcAc&feature=youtu.be (autor = Josef Brůna)

želví zpravodaj – březen

želví zpravodaj – únor

želví zpravodaj – leden

2015

želví zpravodaj – prosinec

želví zpravodaj – listopad

želví zpravodaj – říjen

želví zpravodaj – září

želví zpravodaj – srpen

článek od dobrovolnice Evy Novákové http://posvyose.cz/zelvi-ostrovy-co-nejsou-na-mape-aneb-ohrozena-kareta-obrovska/

želví zpravodaj – červenec

želví zpravodaj – červen

želví zpravodaj – květen

želví zpravodaj – duben

želví zpravodaj – březen

Anna – dobrovolnik březen

Anna – Report Bilang Bilangan and Mataha 2015

želví zpravodaj – únor

želví zpravodaj – leden

2014

želví zpravodaj – prosinec

želví zpravodaj – listopad

želví zpravodaj – říjen

želví zpravodaj – září

                 Anna – dobrovolníkem Turtle Foundation v Africe_5

želví zpravodaj – srpen

                 Anna – dobrovolníkem Turtle Foundation v Africe_4

                 Anna – dobrovolníkem Turtle Foundation v Africe_3

želví zpravodaj – červenec

                  Anna – dobrovolníkem Turtle Foundation v Africe_2

želví zpravodaj – červen_

                 Anna – dobrovolníkem Turtle Foundation v Africe_1

želví zpravodaj – květen

Leo – dobrovolníci květen

želví zpravodaj duben

želví zpravodaj – březen

Jana a Vláďa – dobrvolníci březen